Oliver Twist Romanının Sosyal Eleştirisi PDF İndir

yazar:

kategori:


Oliver Twist Romanı

Oliver Twist Romanı

 

Giriş

Oliver Twist, ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın 1838 yılında yayımlanan ikinci romanıdır. Bu roman, yazarın dönemindeki toplumsal sorunlara ışık tutmasıyla tanınır. Oliver Twist’in hikayesi, yoksulluk, çocuk işçiliği, suç ve cezaya odaklanan bir öyküdür.

 

Hikaye

Hikaye, yoksul bir annenin hamile kalarak ölmesiyle başlar. Anne ölürken, Oliver adında bir erkek çocuk dünyaya gelir. Oliver, bir yetimhaneye gönderilir. Ancak yetimhanede kötü muamele görür ve açlıkla mücadele eder. Oliver, sonunda bir fırsatını bulup yetimhaneden kaçar ve Londra’ya gelir.

 

Londra’da Başına Gelenler

Londra’da, Oliver fakir insanların yaşadığı bir mahallede bulunan bir çetenin eline düşer. Çete lideri olan Fagin, Oliver’ı suç dünyasına sokar ve onu hırsızlık yapmaya zorlar. Oliver, Fagin’in elinden kurtulup iyi niyetli insanlarla tanışır. Bu insanlar ona yardım eder ve Oliver, suç dünyasından kurtulmaya çalışır.

 

Sonuç

Oliver Twist romanı, yoksulluk ve insanlık dışı koşullar altında büyüyen bir çocuğun masumiyetini ve iyi niyetini koruma mücadelesini anlatır. Roman, yoksulların yaşadığı zorlukları ve toplumsal adaletsizliği ele alırken, insanlığın umut, merhamet ve sevgiyle aydınlanabileceğine odaklanır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

1. Oliver Twist romanı ne zaman yayımlandı?

Oliver Twist, Charles Dickens tarafından 1838 yılında yayımlandı.

2. Romanın konusu nedir?

Roman, yoksulluk, çocuk işçiliği, suç ve ceza gibi toplumsal sorunlar üzerine odaklanır. Oliver Twist’in hayatına odaklanırken, Dickens toplumun yozlaşmış yapısını eleştirir.

3. Oliver Twist’in hikayesi neyi anlatır?

Oliver Twist, yoksul bir çocuğun zorlu hayatını anlatır. Yetimhanede kötü muamele gören Oliver, suç dünyasına girmek zorunda kalır ancak iyi insanlarla karşılaşmasıyla bu dünyadan kurtulmayı başarır.Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir